Bota Sot

Zogu i Tunës, tani në versionin folk (video)

Bota Sot
Të provokuara nga këngëtarja e famshme, Tuna, me hitin e saj “Felix”, duket se këngët rreth “zogut” nuk ndalen.Këtë herë kënga vjen në një version tjetër, në atë folk. Muzika është marrë nga hiti “Made in Romania”, i këngëtarit të vogël e të talentuar rumun, Ionut Cercel.Një grup artistësh nga Kosova, nën drejtimin e producentit dhe këngëtarit Naim Krasniqi, kanë sjellë në versionin folk këngën “Zogu më i mirë prej krejtve”. Një mënyrë kjo, si edhe për të ironizuar këngëtaren Tuna....
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Itali, pranga kinezit, përdorte 8 femra si prostituta, mes tyre edhe gruan e tij

NOA
Nuk e kishte aspak problem të vendoste të prostituonte edhe gruaja e tij. Mbi gjithçka vendoste kërkesat e klientëve dhe nuk kursente as bashkëshorten e tij, kur ata ia kërkonin, përveç vajzave të tjera që punonin për të në një qendër estetike. Bëhet fjalë për tetë femra të moshës nga 19 në 44 vjeç të cilat, përveç mas
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

PS: Basha e Berisha, përgjegjës për zaptimin e hapësirave publike

NOA
Tiranë, 31 tetor 2014, NOA.al – Partia Socialiste, përmes deputetet Blerina Gjylameti ka bërë fajtore sot kryetarin aktual të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe ish kryedemokratin Sali Berisha, për zaptimin e hapësirave publike. Gjylahemti deklaroi gjatë një komunikimi me mediat se opozita ankohet pse shteti po funksionon dhe pse
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Macja më e vjetër në botë |FOTO

NOA
Kjo mace e meriton në të gjitha aspektet një vend në Librin e Rekordeve Guiness. Mica është një mace e cila peshon 3 kilogramë e gjysmë dhe është nën pronësinë e Marcello Lena. Ajo ka mbushur plotë 24 vjeç disa ditë më parë, moshë e cila korrespondon me 114 vite njerëzore. Në fakt, mosha e saj e vërtetë ka lënë me gojë
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Fondi për rehabilitimin e parkut në Burrel, Gjermeni: Nxitet turizmi

NOA
Burrel, 31 tetor 2014, NOA.al - Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni duke inspektuar zbatimin e projektit të financuar nga Fondi i Zhvillimit të Rajoneve i cili po implementohet në qendrën e qytetit të Burrelit, bëri me dije se do të nxitet turizmi i kësaj zone. “Projekti për rehabilitimin e këtij parku, i fi
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

AMC sjell iPhone 6 & iPhone 6 Plus në Shqipëri më 31 Tetor

NOA
AMC njofton sot se duke filluar nga data 31 tetor, në të gjitha dyqanet e saj, ofrohet iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, zhvillimi më i madh teknologjik në historinë e iPhone. iPhone 6 do të jetë në dispozicion duke nisur nga 77,000 lekë ndërsa iPhone 6 Plus duke nisur nga 90,000 lekë dhe të dy smartphone janë me një vit garanci. Që nga e
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Hallowen, ja se çfarë ka zgjedhur bukuroshja e famshme vit pas viti |FOTO

NOA
Hallowen është një festë e cila nuk festohet vetëm nga njerëzit e zakonshëm, por edhe nga VIP-at në të gjithë botën, të cilët zgjedhin veshje të ndryshme dhe maskime nga më të çuditshmet vit pas viti. Këtë herë bëhet fjalë për Heidi Klum, e cila ka vendosur që të ndryshojë mënyrën se si ajo duket për këtë festë ng
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Cilësia e miellit, Panariti: Gati drafti, bazuar në ekspertizën e specialistëve

NOA
Tiranë, 31 tetor 2014, NOA.al – Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, ka prezantuar ditën e sotme një paketë të plotë të standardeve të cilësisë dhe sigurisë për grurin, miellin dhe kategorinë e brumërave në raport me prodhimet specifike që derivojnë nga këto. “Për përgatitjen e këtij drafti, ne i jemi referuar ekspert
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Arrestohet me 60 kg heroinë në Turqi një biznesmen nga Fieri

NOA
Turqi, 31 tetor 2014, NOA.al- Një biznesmen nga qyteti i Fierit është arrestuar në Turqi me 60 kilogramë drogë të llojit heroinë. Mësohet se në pranga ka rënë 53 vjeçari Orven Hebeja. Në janar të këtij viti, shoferi i tij është kapur me një sasi të konsiderueshme droge të të njëjtit lloji. Pas analizave dhe verifikimeve
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Halimi në Durrës: INUK prish banesat e lokalet e fukarenjve

NOA
Durrës, 31 tetor 2014, NOA.al – Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi, i pranishëm në qytetin e Durrësit gjatë ditës së sotme, ka deklaruar se INUK ka bërë prishje selektive të ndërtimeve, duke hedhur në tokë banesat e lokalet e fukarenjve. “Po veprohet me arrogancë të plotë duke zëvendësuar shtetin ligjor me një
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Atentati ndaj 41-vjeçarit, arrestohet i dyshuari i dytë

NOA
Tiranë, 31 tetor 2014, NOA.al -Policia e Tiranës ka vënë në pranga autorin e dytë, të dyshuar për atentatin e mbrëmshëm me armë ndaj 41-vjeçarit Krenar Hasanaliaj. I arrestuari është Lorenc Qepuri, i dyshuar si personi i dytë i përfshirë në atentatin e djeshëm. Rreth një orë pas atentatit të ndodhur mbrmjen e djeshme në nj
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Sfarqa: Isa kryeminister, Ramushi zëvendës

Telegrafi
Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa, njëherit edhe kryetar i LDK-së në këtë komunë, ka thënë se marrëveshja e Bllokut LAN duhet të rikonfigurohet, ndërsa LDK duhet ta ketë parasysh që të mos sakrifikojë postet e rëndësishme.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Gjini: "Fleni dathë, Blloku nuk ndahet"

Telegrafi
Pas raportimit të medieve se Blloku LVAN mund të shpërbëhet, ka reaguar nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini duke thënë se Blloku nuk do të ndahet dhe pikë.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Problematike shpallja e zgjedhjeve

Telegrafi
Edhe pse vendi po hyn në muajin e gjashtë pa institucione, për shkak të krizës politike, mbetet e paqartë se si të tejkalohet kjo situatë. Ndonëse disa analistë politikë dhe, së fundi edhe këshilltari i presidentes Jahjaga, Arbër Vllahiu kanë përmendur zgjedhjet si opsionin e vetëm për të dalë nga kjo krizë, megjithatë kjo gjë nuk do të jetë e lehtë pa pajtimin e partive, sepse nuk ka bazë ligjore e kushtetuese që ato të shpallen ndryshe.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Gashi: Blloku po bëhet fleksibil, priten rezultatet

Telegrafi
Deputeti i LDK-së, Arben Gashi thekson se partnerët e Bllokut LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje, kanë filluar të tregohen fleksibil dhe se zgjidhja për ta nxjerrë vendin nga kriza politike disa muajsh-do të vijë shumë shpejt.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Thaçi mbështet deklaratat e shefit të EULEX-it

Telegrafi
Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, pasi ka komentuar sot në Vërmicë situatën në të cilën gjendet Kosova, pas zgjedhjeve të 8 qershorit, ka folur edhe për aferat korruptive të EULEX-it.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Hoxhaj: Ende ka shumë punë për të bërë në Ballkan

Telegrafi
Ministri i Punëve të Jashtme në detyrë, Enver Hoxhaj, pas vizitës në Beograd ka qëndruar në Sllovaki me ftesë të ministrit të Jashtëm të këtij vendi, Miroslav Lajçak.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Thaçi: Nuk kemi kohë për të humbur

Telegrafi
Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka komentuar sot në Vërmicë edhe situatën në të cilën gjendet Kosova, pas zgjedhjeve të 8 qershorit.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

LAN-i, (jo)unik rreth marrëveshjes!

Telegrafi
Në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri ka thënë se realiteti që ka krijuar Gjykata Kushtetuese me vendimin e saj, po e imponon që partnerët e koalicionit të ulën për të gjetur zgjidhjen më të mirë.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Këshilli i Sigurimit fshinë “Al-Haramain” nga lista e saj e sanksioneve për “Al-Qaida” (Foto)

Telegrafi
Më 28 tetor 2014, Komiteti i Këshillit të Sigurimit, në përputhje me rezolutat 1267 e miratuar në vitin 1999 dhe 1989 e miratuar më 2011, që ka të bëj me Al-Qaida dhe lidhet me individë dhe etnitete, ka hequr emrin e fondacionit ‘Al-Haramain’ nga lista e sanksioneve kundër Al Qaida.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Telegrafi

Pensionistët udhëtojnë falas me autobusët e Trafikut Urban

Telegrafi
Nga java e ardhshme, pensionistët do të mund të udhëtojnë pa para me autobusët e linjës 3 dhe 4 të Trafikut Urban. Ky ka qenë premtim i kryetarit Shpend Ahmeti, i cili do të nis së funksionuari nga muaji i ardhshëm.
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
VizionPlus

Diskutime për KLD, gjyqësorin e prokurorinë

VizionPlus
Diskutime për KLD, gjyqësorin e prokurorinë

Reformimi i Këshillit te Larte te Drejtësisë, konferencës gjyqësore si dhe prokurorisë e këshillit te prokurorisë, u diskutuan nga ekspertet ne panelin e dyte te tryezës per reformën ne drejtësi. continue reading

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Kleriku shiit, kërkon ndihmën e qeverisë për të ndihmuar sunitët

Bota Sot
Kleriku më i lartë shiit i Irakut, i ka bërë thirrje qeverisë që të "ofrojë mbështetje të shpejtë" për fisët sunite arabe, të cilët po luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS).Pas lutjeve të së premtës, në qytetin e quajtur Kerbala, kleriku Ayatollah Ali al-Sistani ka thënë: "Kjo do të ofrojë mundësi që edhe fiset tjera t’ju bashkohen luftëtarëve, që po i luftojnë militantët e IS”.Komentet e tij, vijnë një ditë pasi është gjetur një varrezë masive me dhjetëra trupa të sunitëve, në perëndim të provincës Anbar.Shumica e të vrarëve i përkisnin fisit Al-Bou Nimr, fis ky që lufton përkrah trupave qeveritare, kundër militantëve islamik....
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

A mund të ndryshojnë shërbimet ndaj pacientit, kur nuk ndryshojnë partnerët në tendera?

Gazeta Tema

Letër në redaksi

spitali
Ndryshimet e dukshme vizive dhe përpjekja për të ndryshuar shërbimin ndaj pacientëve në Qendrës Spitalore Universitare, mund të përmirësohen më tej nëse ndryshon përfundimisht shërbimi ndaj pacientëve dhe sidomos furnizimi me ushqimi i tyre, si dhe kushtet e higjenës në spital.
Kompanitë private që kanë marrë përsipër këto shërbime këto shtatë vjet, kanë përgjegjësinë e tyre në gjendjen që është sot. Të gjithë jemi dëshmitarë se pacientët e spitaleve shqiptare, as që mund ta vënë në gojë ushqimin që u ofrohet dhe se kushtet higjeno sanitare të tyre, janë ende larg standarteve të një qendre spitalore.
Imazhi i ri që përpiqen ti japin mjekësisë të ardhurit pas 23 Qershorit, mund të jetë një zhgënjim, nëse ata rikontraktojnë sërisht të njëjtat kompani që kanë shërbyer deri më sot.
Nga burimet tona, mësojmë se specifikimet e tenderave të rinj, janë bërë të tillë që ata ti fitojnë sërisht kompanitë që kanë krijuar monopol në këtë pikë dhe që janë të lidhura me ish pushtetin.
Nuk është aq shumë çështja politike, se sa fakti se për shkak të lidhjeve politike, që me partnerë nënkontraktorë ka shkuar deri tek njerëz të afërt të Berishës, ky shërbim ka plot defekte dhe duhet ndryshuar rrënjësisht.
Nëse korrupsioni është diku i prekëshëm ai është në shërbimet ndaj qytetarëve të sëmurë, të cilët pos problemeve që ka me thesë mjekësia jonë, i shtohen dhe shërbimet e hospitalizmit të tyre.
Ne ju ftojmë ti hetoni nga afër këto tendera dhe do të shikoni se gjithë specifikimet teknike janë ndërtuar në mënyrë të tillë që ato të rishkojnë aty ku kanë qenë. Ne mund të shpresojmë pas 23 Qershorit, se do të ndryshoj shërbimi ndaj pacientëve, por ushqimi dhe higjena zor se mund të ndryshojnë, nëse lihet në të njëjtat duar.

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Evropa E Lire

Talibanët lirojnë pilotin rus

Evropa E Lire
Talebanët afgan, kanë njoftuar të premtën se kanë liruar një pilot të helikopterit rus, të kapur në provincën lindore Logar në prill të vitit 2013, për shkak se siç thonë ata ishte sëmurë rëndë. Piloti Pavel Petrenko është zënë së bashku me një shtetas afgan dhe tetë inxhinierë turq, punonjës të një kompanie të ndërtimit, pasi...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Gabi Grecko nuse e zhveshur për Halloween (Foto)

Bota Sot
​Ajo nuk ka turp të zbulojë hiret e saj përpara kamerës. Dhe këtë herë modelja australiane Gabi Grecko është shfaqur topless për të bërë një foto për Instagram. Siç dukej bukuroshja po zgjidhte kostumin e saj për Halloween. ...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Behgjet Pacolli deklaron mbi 215 milion euro pasuri

Bota Sot
Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, rezulton të jetë poltikani më i pasur shqiptar sipas deklarimit zyrtar të pasurisë. Në deklarimin e pasurisë për vitin 2014 në Kosovë, 407.386.440 euro është totali i pasurisë së gjithë zyrtarëve të lartë publikë, ku më shumë se gjysma e kësaj shifre i takon Pacollit. Pasuria e kryeministrit Hashim Thaçi deklarohet 694.153 euro, ndërsa ajo e presidentet Jahjaga, 134.011 euro.Pacolli është njëkohësisht dhe një nga biznesmenët më të pasur shqiptarë në botë....
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Pensionistët e Prishtinës udhëtojnë falas nga java tjetër

Bota Sot
Një lajm i mirë për pensionistët e Prishtinës, nga java tjetër do të udhëtojnë falas me linjat nr 3 dhe 4 të trafikut urban, këtë e bëri të ditur sekretari për media dhe komunikim i Lëvizjes Vetëvendosje, Erzen Vraniqi përmes një postimi në Facebook.Ja edhe postimi i tij:Nga java tjetër, të gjithë pensionistët e Prishtinës udhëtojnë falas me linjat nr 3 dhe nr 4, të trafikut urban. ‪#‎ShpendAhmeti‬ ‪#‎KomunaePrishtinës‬...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

Rusia kërcënon Serbinë me ndërprerje të furnizimit me gaz

Gazeta Tema

rusiaUdhëheqësit e serbisë konfirmuan të premten raportimet se Rusia po bëhej gati të reduktonte sasinë e gazit që i jep Serbisë – por thanë se furnizimet me gaz në përgjithësi të popullsisë nuk do të preken.

Gazeta e përditshme Danas raportoi të premten se Rusia po ul furnizimin me gaz me 28 për qind si pasojë e një borxhi të pashlyer prej 200 milionë dollarësh.

Kryeministri Aleksandar Vucic i tha gazetarëve të premten se Serbia do të zgjidhë të gjitha problemet në lidhje me borxhin për gazin me Moskën.

“Nuk do të ketë probleme. Qytetarët e Serbisë nuk kanë pse të shqetësohen. Ne do të jemi në gjendje të kapërcejmë problemet potenciale mbi formën e ripagesave dhe afateve kohore me partnerët tanë rusë,” tha Vucic të premten, raporton BIRN.

Danas tha se presidenti Vladimir Putin i Rusisë dhe kryeministri i Serbisë Vucic nuk kishin arritur marrëveshje mbi ripagesat gjatë vizitës së profilit të lartë të Putinit në Beograd në mes të tetorit.

Zorana Mihajlovic, zëvendëskryeministre dhe ministre e Ndërtimit tha se Banatski Dvor – rezervuari kryesor i gazit në vend qe “tërësisht plot dhe Serbia mund ta përdori këtë gaz. Siguria energjetike është në një nivel aktualisht sa plotëson nevojat e Serbisë,” tha Mihahlovic për një televizion.

Ajo shtoi se ndërsa Serbia i detyrohej Rusisë rreth 200 milionë dollarë për gazin, Beogradi qe gati të paguante 100 milionët e para sëshpejti.

Ministrja tha se çështjet mund të zgjidhen deri javën tjetër, kur një delegacion i Serbisë do të vizitojë Moskën.

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Serbët: Shqipëria na shpalli luftë, mbrapa qëndron ShBA

Bota Sot
Takimi kualifikues për Kampionatin Europian të vitit 2016, ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, u ndërpre para përfundimit, për shkak të përplasjeve ndërmjet lojtarëve dhe hyrjes së tifozëve në fushën e lojës. Incidenti u papari nga shfaqja e dron-it sipër fushës, i cili mbante flamurin shqiptar me hartën e vizatuar të „Shqipërisë së madhe“.Keqpërdorimi ndërprerjes së ndeshjes së futbollit eci në linjën e akuzave ndaj Tiranës për përpjekje për realizimin e projektit të Shqipërisë së Madhe. Këto pohime u përfocuan edhe prej disa deklaratave të disa historianëve, në mënyrë që e tërë fushata të ishte e bazuar “shkencërisht“. Kështu, akad...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
ResPublica

Ministrja Kodheli në Amerikë: Edhe Shqipëria rrezikohet nga ISIS

ResPublica

Shqipëria rrezikohet nga ISIS. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli në një intervistë për Zërin e Amerikës pranoi se rreziku që vjen nga terrorizmi ka vënë në gatishmëri edhe Shqipërinë si një vend anëtar i NATO-s. Kodheli sqaroi se Shqipëria po bën gjithçka për të siguruar qytetarët e saj. “Shqipëria është një vend i NATO-s, dhe të gjitha kufijtë e NATO-s janë të rrezikuar. Ballkani Perëndimor fatkeqësisht është një vend që ka prodhuar ushtarë që shkojnë gjetiu për të luftuar pa ditur se për kë po e bëjnë. Nuk mund të bëhet diçka e tillë në emër të religjionit, nuk mund të ketë masakra për qëllime të tilla. Po punojmë çdo ditë për ta pasur në kontroll sigurinë e qytetarëve tanë. Do bashkëpunojmë me aleatët që kostot e përgjegjësisë ndaj kësaj organizate të jenë sa më të vogla, në jetë ashtu edhe në kosto monetare”, tha Kodheli. Më tej, ajo shtoi se Shqipëria ka nisur nga modernizimi i Forcave të Armatosura dhe se pikërisht modernizimi është në krye të prioriteteve, me qëllim që FA-të shqiptarë të jenë pjesë e operacioneve të përbashkëta me aleatët.

 

L.V

read more

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Prokurori kërkon 35 vjet burg për Enver Sekiraqen

Bota Sot
Sot në Gjykatën e Apelit në Prishtinë nën masa të rrepta të sigurisë u mbajt seanca kundër Enver Sekiraqës.Prokurori i EULEX-it Andrew Carney, lexoi aktakuzën sipas të cilës Enver Sekiraqa akuzohet për veprat penale, shtytje në vrasjen e ish policit të njësisë special të Policisë, Triumf Riza, detyrim, dhe dhunim.Pas leximit të aktakuzës, Sekiraqa u deklraua se ndihet i pafajshëm në të gjitha pikat e akuzës që rëndojnë mbi të.“Asnjërën nga këto vepra që u përmenden këtu nuk i kam kryer unë. Ndihem plotësisht i pafajshëm”, tha Sekiraqa.Të pranishëm në seancë ishin edhe të afërmit e Triumf Rizës. Babai i tij, Shefqet Riza, tha se qëndron prapa ...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Shtyhen për një javë pagat për shërbyesit civilë?

Bota Sot
Një lajm i keq për punëtorët në sektorin publik. Gjasat janë të mëdha që shumë prej tyre mos t’i marrin pagat as gjatë javës së ardhshme.Sipas mediave në vend në disa agjenci (fjala vjen në AKP) punëtorët janë njoftuar se paga e tetorit do të vonohet për një javë.Ende nuk dihet numri i saktë i punëtorëve të cilëve do t’iu vonohen pagat, por një gjë është më se e sigurt; gjithë këto probleme financiare lidhen po ndodhin për shkak të ngërçit politik....
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

VIDEO/ Erdogan shpërngulet në një pallat me 1000 dhoma

Gazeta Tema

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan është zhvendosur në një pallat të bardhë, në dalje të Ankarasë në një rezidencë gjigande, ndërtimi i së cilës ka kushtuar 350 milionë dollarë.

Ndërtesa, për të cilën kritikët thonë se është është një tjetër dëshmi e re e qëllimeve aristrokrate të Erdoganit ka 200.000  metra katrorë dhe 1.000 dhoma.

Nga pamja e saj duket si një ndërtim i dinastisë sulltan Seldzuk prej të cilit u zhvillua mbretëria otomane. /Zëri/

auto_530268_tayyip-erdogan-foto-ap_ff1414702396

 

imageimage

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
VizionPlus

Kodheli: Kërcënohemi nga ISIS

VizionPlus
Kodheli: Kërcënohemi nga ISIS

Shqipëria kërcënohet nga organizata terroriste ISIS jo vetëm si vend anëtar i NATO-s por edhe për shkak te pozitës se saj gjeografike ne Ballkan. Duke folur në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli, tha se Tirana zyrtare është rreshtuar përkrah shteteve të bashkuara për të garantuar sigurinë rajonale. continue reading

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Kush është deputeti anonim i Kuvendit të Kosovës me mbi 4 milionë pasuri

Bota Sot
Në kuadër të platformës për krahasimin e deklarimit të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik, është publikuar edhe pasuria e deputetëve të Kuvendit të Kosovës të legjislatruës së re.Në legjislaturën e re prinë deputeti Ramiz Kelmendi me pasuri në total prej 46,566,512 €, i dyti është deputeti Hamza Balje me total të pasurisë prej 4,905,580 €. E treta deputete me radhë është Blerta Deliu-Kodra me total të pasurisë së deklaruar prej 2,857,711 €....
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Infermierja e kthyer nga Afrika Perëndimore, urdhërohet të qëndrojë në shtëpi

Bota Sot
Një gjykatës amerikan ka urdhëruar një infermiere, që të qëndrojë larg vendeve publike, derisa të sigurohen se ajo nuk e ka virusin Ebola.Infermerja Kaci Hickok, 33 vjeçare e cila është kthyer nga Afrika Perëndimore, ku ka qenë duke trajtuar pacientët me virusin vdekjeprurës Ebola, edhe pse ka dalë negative ndaj testit të kësaj sëmundje, ajo është urdhëruar që të qëndrojë 21 ditë e izoluar, derisa të hiqen të gjitha dyshimet.Por ajo ka shkelur këtë urdhër, një ditë më parë, duke dal nga shtëpia, në një udhëtim me biçikletë.Tani, Hickox është kërcënuar se gjykata e shtetit do të merret me të, nëse përsëri refuzon urdhrin për të qëndruar në sh...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Drama e Tyson: I vogël jam abuzuar seksualisht

TheAlbanian
Ish-kampioni absolut për peshat e rënda në boks, Mike Tyson, ka dhënë një deklaratë shokuese gjatë një show radiofonik me gazetarin Gregg “Opie” Hughes. “Majku i hekurt” ka zbuluar se kur ishte fëmijë është ngacmuar seksualisht në rrugë nga një zotëri, të cilin nuk e ka parë më”. “Më sulmoi dhe abuzoi me mua seksualisht. […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
GazetaIdea

Arrestohet biznesmeni në Fier, akuzohet për trafik droge

GazetaIdea
droge-arrestimFier- Policia e Fierit ka arrestuar sot një biznesmen pasi akuzohet për trafik lëndësh narkotike. Mësohet se në pranga ka përfunduar Orven Hebeja. Në janar të këtij viti u arrestua shoferi i tij, pasi në automjet u gjetën 60 kilogram drogë. Por pas hetimeve policia arriti në përfundimin se lënda narkotike ishte e biznesmenit në […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Balkanweb

Kodheli: Edhe Shqipëria rrezikohet nga ISIS, po punojmë fort për sigurinë e qytetarëve

Balkanweb
Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli në një intervistë për Zërin e Amerikës pranoi se rreziku që vjen nga terrorizmi ka vënë në gatishmëri edhe Shqipërinë si një vend anëtar i NATO-s. Kodheli sqaroi se Shqipëria po bën gjithçka për të siguruar qytetarët e saj
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

FOTOT/ Kimberley Garner tregon këmbët e saj seksi

Gazeta Tema

Vetëm një javë më parë ajo ishte në plazhet greke, për të marrë pak ngjyrë.

Por, të enjten ajo është fotografuar në Londër, duke bërë Pazar.

Pavarësisht se në kryeqytetin britanik temperaturat janë të ulëta, Kimberley Garner nuk ka nguruar që të tregojë këmbët e saj seksi.

kimberli

 

Double the fun: The former Made In Chelsea star displayed her bronzed cleavage and legs during her tripDouble the fun: The former Made In Chelsea star displayed her bronzed cleavage and legs during her trip

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Kërkohej nga Zvicra për trafik droge, ekstradohet nga Tirana shtetasi turk

TheAlbanian
Ekstradohet nga Tirana drejt Zvicrës një shtetas turk i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike. Nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, sot rreth orës 16:00 u krye ekstradimi nga Tirana drejt Zvicrës i shtetasit turk Ali Riza Gurbuz, 57 vjeç, i kërkuar nga autoritetet e drejtësisë zviceriane, për veprën penale të “Trafikimit […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

FOTOT/ Charlotte nuk ka ndërmend të fshehë asgjë me këtë fustan

Gazeta Tema

Charlotte Crosby është fotografuar me një fustan të ekzagjeruar mbrëmjen e djeshme.

Ylli i televizionit britanik ka marrë pjesë në një ditëlindje, por fustani i saj ia nxirrte pothuajse në shesh gjoksin, duke qenë se ishte më shumë se ç’duhet i hapur.

Megjithatë, 24-vjeçarja, e cila është fotografuar nën shoqërinë e një mashkulli misterioz, dukej se nuk e vriste mendjen për këtë gjë.

charlote

 

Who's your friend? The reality TV star was spotted giving a male companion a kiss on the cheek as they made their way between venues

Causing a stir: It was hard to miss the 24-year-old's ample cleavageBold: Her daring black dress featured cut-out detailing on the chest

Keeping close: The Geordie Shore regular put her arms around her man before leaning in for a smooch

Hand-in-hand: Charlotte remained close beside her friend, who was dressed in a white jumper and skinny jeans

All eyes on her: The star wore her tresses down in loose wavesThe high life: She polished off her ensemble with towering sandals

Gal pals: Charlotte was also joined by friend Sophie Kasaei, who chose a pink strapless dress

Smooch: Charlotte tweeted cryptically earlier on, writing: 'Can't get back to sleep #BigBigDay'

A helping hand: Charlotte was recently left heartbroken when her boyfriend Mitch Jenkins dumped her by text message

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Berisha: Qeveria po i gënjen shqiptarët

Bota Sot
Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka thënë se pas Kuvendit Kombëtar te Policisë për energjinë, Edi Rama mblodhi me ftesa në kryeministri anëtare të Partisë Socialiste dhe Partisë Komuniste të Tiranes si dhe tre a katër invalidë për te mashtruar shqiptaret për rritjen e çmimit te energjisëGjithashtu, Berisha ka thënë se Rama gënjeu kur tha se heqja e fashës, pra rritja e çmimit të energjisë, kërkohet nga FMN dhe e vërteta është se FMN para 4 ditësh ka kërkuar të mos rritet çmimi i energjisë dhe ka paralajmëruar se kjo rritje do ketë pasoja serioze në ekonomi."Pas Kuvendit Kombëtar të Policisë, Rama mbledh celulat e PS dhe PKSH për t...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Bota Sot

Doli në shitje numri më i ri i Revistës Kosovarja në Europë

Bota Sot
Doli në shitje numri më i ri i Revistës Kosovarja në Europë...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

OKB-ja lëshon alarmin: 15 mijë ushtarë të rinj i bashkohen ISIS-it

TheAlbanian
Mijëra luftëtarë nga gati 80 vende kanë udhëtuar drejt Sirisë dhe Irakut për t’u bashkuar me ISIS-n në luftën për xhihad. Kështu thuhet në një raport të ri të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Shumica e luftëtarëve janë nga vende që nuk e kishin furnizuar apo mbështetur terrorizmin islamik. “Janë të paktën 15 mijë luftëtarë […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Evropa E Lire

OKB: Irani t’i sqarojë projektet e dyshimta bërthamore

Evropa E Lire
Kreu i Agjencisë Bërthamore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara OKB, Yukiya Amano, ka thënë se Irani duhet të marrë "veprime konkrete" për të dëshmuar se të gjitha aktivitetet e saj bërthamore janë paqësore. Duke folur të premtën në Institutin Brookings në Uashington,  Amano tha se Irani duhet të sqarojë disa veprime të kaluara bërthamore, si dhe...
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Zëdhënësi i diktatorit Gaddafi punon në Serbi

TheAlbanian
sh zëdhënësi i diktatorit të vrarë libian, Muammer Gadaffi, Musa Ibrahim, ka thënë për Reuters se ka “obligime punuese në Serbi”. Ibrahim i ka shkruar gazetarit të Reutersit përmes Facebook-ut, duke u përgjigjur në pyetje se a është i vërtetë raporti I mediave në Egjipt se “është deportuar nga ky shtet”. E përditshmja shtetërore egjiptiane […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
Gazeta Tema

Protestat për bukë të opozitës “pabukse”

Gazeta Tema

xhovani shytiNga Xhovani Shyti

 

Kryetari i Partisë më të madhe të opozitës, Lulzim Basha, i qenë ditën e martë present në një forum me gratë sipërmarrëse, ka shfrytëzuar rastin që të bëjë sërish thirrje, në emër të opozitës, për protesta mbarëkombëtare.

Më shumë se asnjëhërë njerëzit sot po bashkohen në konstatimin se është më shumë se kurrë koha për ta ngritur zërin në protesta, që s’kanë natyrë politike, por janë për bukën e gojës, për mbijetesë.”, është shprehur ndër të tjera Lulzim Basha, duke përmendur se merr dhjetra mesazhe në ditë, kryesisht nga gratë, të cilat po humbasin vendet e punë.

Motivi për të cilin ai i ka bërë thirrje qytetarëve për të protestuar, së bashku me opozitën, ka qenë rritja e papunësisë, rritja e çmimit të energjisë dhe e taksave, rritja e varfërisë, por edhe kthimi i shtetit të së majtës në policor e masat ndëshkimore të qeverisë ndaj biznesit.

“Këto janë protesta për bukën e gojës, këto janë protesta për të drejta të mohuara arbitrarisht. Nuk mbledhin paratë për energjinë. Cila është zgjidhja? Rrisin çmimin e energjisë, heqin fashën mbrojtëse. Po dy milion e njëqind mijë shqiptarë që preken nga kjo, me çmime që mund të shkojnë deri në 70% më të larta, se ato që paguajnë sot, problem i kujt janë?”, kanë qenë të tjera fraza të artikuluara nga kryetari i opozitës demokratikase.

Janë fraza të njohura, janë artikulime të njohura, janë thirrje të njohura sikurse nuk është e para herë që kreu i opozitës e shfrytëzon aktivitetin me grate biznesmene për të bërë thirrje për protesta. Kështu thirri opozita edhe kur morri vendimin e braktisjes së parlamentit, edhe kur refuzoi për tu rikthyer në sallën e braktisur, edhe kur ministri Saimir Tahiri komunikoi vendimin e qeverisë për t’i shpallur luftë rrokopujës rrugore. Por edhe kur forcat e policisë goditën kazinotë, lloto sportet dhe lojrat e fatit që nuk shlyenin detyrimet, apo kur INUK nisi shkatërrimin e çamurit të bërë me ndërtimet pa leje. Madje nisi të belbëzoj të njejtin reagim edhe për betejën anti-kanabis të qeverisë ndaj Lazaratit, por që nuk ja doli ta shndërronte në thirrje për protesta masive për shkak të këmbanave inkurajuese për qeverinë, që erdhën nga përfaqësues potentë të qarqeve politikbërëse ndërkombëtare.

Thirrjet për protesta, që opozita u’a adreson taksapaguesve shqiptarë, here nëpërmjet kryetarit “të vjetër” Berisha e here nëpërmjet të riut Basha, janë bërë aq bajate, saqë sa herë që nëpër ekrane shfaqen “ushtarë protestues” të saj njerëzit ironizojnë me shprehjen:”Shih kur të na thërrasin për protesta”, megjithse opozita në jo pak raste është në të drejtën e saj. Pra, në këtë rast nuk është opozita që ka humbur busullën, por janë taksapaguesit, të cilët megjithëse të goditur nga gjëndja e vështirë ekonomike-financiare që po kalon vendi, nuk ja vërshëllejnë. I injorojnë thirrjet e saj, duke mos e ndjekur pas. Duke qendruar indiferentë, duke mos iu përgjigjur hovit djaloshar të kryetarit të opozitës.

Sepse, megjithë sforcimet dhe sakrificat që kanë bërë e bëjnë strukturat e opozitës për të mbledhur sa më shumë protestues nëpër sheshe, edhe atëherë kur ja kanë arritur të mbledhin, të grumbulluarit kanë qenë me shumicë kontigjente partiake, domethënë militantë të spektrit të partive opozitare, e jo popull, në gjithë kuptimin e fjalës, jo taksapagues. Jo njerëz të dalë me dëshirë nëpër sheshet e protestës për të shprehur pakënaqësinë ndaj rritjes së çmimit të energjisë dhe e taksave, ndaj rritjes së varfërisë, ndaj masave ndëshkimore të qeverisë ndaj biznesit, kthimit të shtetit në policor e korrupsionit që ka mbërthyer administratën etj. mungesave e plagëve që vërtetë janë prezente në këtë periudhë të vështirë që po kalon vendi. Madje edhe brenda vetë militantëve pjesëmarrës nëpër protesta dominojnë ata që ja kanë parë hairin militantizmit, apo që janë viktima të Rilindjes.

Pse ndodh kjo? Përse njerëzit e thjeshtë,takspaguesit, ata që realisht po i vuajnë privacionet nga prezenca e të tilla plagëve, nuk i bashkohen thirrjeve të opozitës shqiptare, sikurse duhet të ndodhte në një shoqëri demokratike, ku opozita është strumbullari rreth të cilit bashkohen gjithë hallexhinjtë? Përse bëjnë shurdhin, madje edhe i ironizojnë artikulimet e përfaqësuesve të opozitës, kur duhej të ndodhte ajo që ka ndodhur në vitet e para të fillimlëvizjes antikomuniste, kur pjesa e pakënaqur nga mënyra sesi kishin qeverisur komunistët u derdh lumë shesheve e rrugëve e grumbulluar rreth po kësaj partie, pa i bërë thirrje as Sali Berisha, dhe as ndokush tjetër në moshën e Lulzim Bashës.

 U derdh nëpër sheshe dhe iu bashkangjit Partisë Demokratike, që ishte foshnje ndër shpërgej, pasi bashkimi i pjesëve të pakënaqura të popullsisë me opozitën protestuese është loja më e mrekullueshme që të ofron sistemi pluralist. Sikurse është, po pjesë e kësaj lojë, edhe braktisja, mosndjekja nga pas e shumicës së pakënaqur, që është bindur se nuk mund të ketë fitore kur në fushën e lojës opozitare  janë po të njejtët lojtarë, që kur qenë në pushtet luajtën vetëm për interesat e veta e të klaneve të tyre. Që duan ti shfrytëzojnë protestat për të mbrojtur veten, nga ndëshkimi për zullumet e bëra gjatë qeverisjes, që nëpërmjet protestave masive kërkojnë të mbajnë peng ngritjen e shtetit ligjor tç cilit i trëmben etj. Gjë që, për takspaguesit don të thotë garanci për të humbur edhe atë pak miell që ka mbetur nga kjo mender demokracie e ky mender shtet ligjor që ka lënë tarshëgim opozita.

Opozita që më së fundi bën thirrje për protesta masive për bukën e gojës, ndërkohë që edhe pse ka pjesën e madhe të fajit për gjithë këtë katrahur antiligjore, në të cilën ndodhet vendi, zgjedh si armë të betejës politike bojkotin,që nuk bën tjetër veçse mban peng ecjen përpara të vendit. Dhe është pikërisht kjo “pabukësi” politike e opozitës, qenia fotokopje e paretushuar e strategjisë së të shkuarit Berisha politikë dominuese edhe prej të riut Luilzim Basha që i bën shqiptarët e mbetur pabukë të preferojnë më mirë qëndrimin larg dhe injorimin e thirrjeve për tu bashkuar me opozitën në protestat për bukën e gojës.

 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email

Kuvendi hap zyrtarisht procedurat për vendet vakante në BSH

TheAlbanian
Kuvendi hapi zyrtarisht procedurën për zgjedhjen e dy anëtarëve të rinj të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Përmes një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare thuhet se “kërkesa e nënshkruar nga kandidati për paraqitjen e kandidaturës, duhet të paraqitet zyrtarisht pranë sekretarisë së Kuvendit të Shqipërisë, brenda datës 10.11.2014, e shoqëruar me dokumentacionin përkatës […]
 • open
 • google
 • twitter
 • facebook
 • pocket
 • readability
 • delicious
 • email
more
mark as read